Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kam ukrýt svůj digitální poklad

28. 8. 2014

Pro mnoho uživatelů přestavuje pojem záloha dat stále ještě cizí slovo. Podle průzkumů z USA zálohuje každý den pouze asi 7 % uživatelů. Většina z nich začne o této činnosti uvažovat až tehdy, kdy přijde o některá z velmi cenných dat. Nejedná se pouze o dokumenty do práce nebo do školy, ale i o fotky z dovolených. Velkou nástrahou demotivující k zálohování nebo ukládání dat na jiná místa než přímo na pevný disk je fakt, že na moderních počítačích zpravidla bývá k dispozici velká kapacita pohybující se v řádu terabajtů

 

Častým jevem, objevujícím se v poslední době, je ukládání důležitých dat na jiný logický oddíl disku. Tento způsob „zálohování“ ale pochopitelně v žádném případě neochrání data při selhání pevného disku, ale maximálně při napadení počítače virem, který poškodí pouze určitou část logického disku. 
 

Cílem tohoto článku je prozkoumat možnosti, výhody a nevýhody míst, kam je možno ukrýt svůj digitální poklad a motivovat právě k ochraně dat. Samotnému procesu zálohování a programům, které je možno pro tento účel použít, se bude věnovat až některý z příštích článků.

 
 

Nejlevnější zálohování

 

verbatim.jpgČas optických médií je rychlím tempem na ústupu.  Od verze 7 už alespoň Redmondští do základního vybavení operačního systému přidali nástroj na vypalování, i tak je ale proces vypalování poměrně náročný a zdlouhavý oproti běžnému kopírování na disk. Na noteboocích menších úhlopříček se navíc mechanika vůbec nenachází. Obrovská výhoda těchto úložišť je jejich nízká cena. Přepisovatelné CD již seženete za desetikačku a DVD za 15 Kč. Přímo se vybízí jako druhé místo zálohování pro smolný případ, že by dvě místa, na kterých máme data uložena, selhala současně. Pokud na počítači pracujete jen příležitostně a máte v úmyslu toto médium z důvodu jeho nízké ceny použít jako jediné místo zálohy, určitě volte raději značkové médium. CD ze supermarketu od pochybného výrobce by určitě nebyla dobrá úschovna důležitých dat.

+ Vhodné jako třetí místo zálohy

+ Nízká cena

 - Velká náchylnost k poškození

- Podpora optických médií je na ústupu

- Doba zálohování

 

Revoluce optických médií

Nejnovější optické médium představuje Blu-ray disk. Tento diskbd.png můžete využít k podobným účelům jako CD/DVD. I když médium vypadá na první pohled stejně, dokáže uschovat až 20x více vašich dat (100 GB u oboustraně dvouvrstvé varianty). Může se pochlubit i o 10 let delším životem než CD/DVD (30 oproti 20 u CD/DVD). Nutno zmínit, že disky Blu-ray jsou velice drahá média a jejich prestiž se využívá spíše na filmy v HD rozlišení, může na druhou stranu vytvořit kompromis mezi externím diskem a základními optickými médii CD/DVD.

+ Velká kapacita

+ Životnost

 - Nutnost speciální mechaniky
 - Cena za GB 

 

Záloha dat v kapse

Velkou předností Flash disků je malá velikost, hmotnost a v dnešní době už i poměrně velká kapacita. Na trhu se nacházejí i modely s kapacitou 128 nebo 512 GB. Zde už se ale cena pohybuje min. okolo 40 Kč/GB. S externími disky tedy boj o lepší místo na zálohování nemají šanci vyhrát. Dokonce i jejich rozměry v tomto ohledu hrají proti nim, jelikož se toto médium velmi rádo ztrácí. K uschování fotek, kterými se rádi chlubíme přátelům nebo dokumentů, na kterých pracujeme v práci i doma, představují zlatou střední cestu mezi CD/DVD a externími disky modely s kapacitou do 8 GB (cena za GB se pohybuje kolem 20 Kč).emtec.jpg

+ Snadná přenositelnost

+ Kompromis mezi optickými médii a externími disky

 - velké riziko ztráty

- cena/GB

Externí disky

 

disk.jpgHlavní účel tohoto média je právě záloha dat. Nabízí obrovský paměťový prostor, díky čemuž můžeme zazálohovat i kompletní stav operačního systému. Existují 2,5 palcové a 3,5 palcové varianty vybavené technologií USB 2.0, příp. dražší disky jsou vybaveny technologií USB 3.0. (Přibližné ceny různých typů jsou uvedeny v tabulce).

Za předpokladu, že PC podporuje USB 3.0 technologii a máte v plánu zálohovat velké množství dat ve velmi častých intervalech, určitě se vyplatí připlatit si za disk s podporou USB 3.0, který je přibližně o 1000 Kč dražší, ale investici nám vrátí v podobě teoretické přenosové rychlosti až 625 MB/s (závisí na rychlosti sběrnice), tedy přibližně 10x větší než rychlost USB 2.0. Ušetří nám jak spotřebu, tak i čas zálohování. Technologie USB 3.0 je také zpětně kompatibilní, čili disk můžeme bez problému připojit i k počítači s portem USB 2.0.

Dražší z disků nezřídka bývají vybaveny nástroji pro šifrování přenášených dat, příp. nástroji sloužících pro prevenci výpadků. Nejmladší z rodiny disků jsou SSD disky, které jsou rychlejší i méně náchylné k poškození oproti magnetickým diskům.

+ Vysoká kapacita, možno uložit i stav OS

+ Rychlost přenosu

 - Vysoká cena (ani modely s malými kapacitami nestojí pod 1000 Kč)

- U SSD a nízkokapacitních HDD = cena/GB

- Náchylnost k poškození (kromě SSD)


 

Pro ty náročnější

Pokud ale potřebujete zařízení, jehož kapacitu máte v úmyslu sdílet na více zařízeních současně a jste ochotni sáhnout trochu hlouběji do kapsy, nabízí se řešení v podobě pořízení NAS serveru. NASy jsou zjednodušeně řečeno skříňky připojitelné do domácí sítě, obsahující pevné disky, venas.jpg většině případů propojené do tzv. RAID pole. Pořízení nám přinese vysokou míru zabezpečení dat, případně nadstandardní kapacitu (RAID 0). Při konfiguraci se ale začátečník docela potrápí, jelikož u většiny modelů není zrovna uživatelsky úplně přívětivá. Server není vhodný do domácnosti s pomalým internetovým připojením (pomalým Upladem).

+ Sdílení dat mezi více zařízeními

+ RAID – zabezpečení dat příp. velká kapacita

- Vysoká cena (ve většině případů nutno dokoupit disky)

- Složitá konfigurace

- Spotřeba

- Výkon je závislý na rychlosti internetového připojení

 

 

Orientační ceny a kapacity médií

Při počítání ceny bereme v úvahu průměrný produkt z dané kategorie.

tabulka.png

 

Vysvětlivky

RAID - znamená Redundant Array of Inexpensive/Independent Disks. Jedná se o moderní technologii, která umožňuje dvěma nebo více diskům zvýšit rychlost a kapacitu, nebo bezpečnost dat jejich duplikováním. Základními typy užívanými u dvoudiskových NASů  jsou RAID 0 – střídavé ukládání na disky a RAID 1 – zrcadlení disků (data se shodně ukládají na oba disky, při poškození jednoho z disků nedojde ke ztrátě dat)

Pokročilejší RAID:

  • RAID 3 – jsou potřeba min. 3 disky, kdy všechny disky slouží k záloze a na poslední disk jsou uloženy logické operace pro případ poruchy některého z disků.
  • RAID 4 – na rozdíl od RAID 3 můžeme k diskům přistupovat paralelně.
  • RAID 5 – na všechny disky se ukládají data a zároveň obsahují logické operace, je to pomalejší, ale bezpečnější než RAID 3.

Existuje ještě celá řada různých možností a kombinací polí RAID. Výše jmenované jsou nejpoužívanější.

UPLOAD – nahrávání dat směrem od uživatele

 

 

 

 


 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

Portrét


Kontakt

Lubomír Ošmera

lubaosma@outlook.com


Archiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>